четвъртък, юни 25, 2009

(Защо) оптимизъм във време на криза?!



Напоследък се появиха статии, изказвания, книги, конференции и т.н. на тема "кризата като чудесен момент да се започне нов бизнес" (не давам много подробни примери, защото не ми се търси, но мисля, че всеки го е забелязал като тенденция). Шуми се колко е удобен моментът за новите малки бизнеси и за младите безпарични ентусиасти, защото сега никой няма пари, ама другите нямат и ентусиазъм - едва ли не "добре, че дойде криза, за да блеснем с акъл". Всичко това вече започва да ми прилича на някакъв измъчен ентусиазъм-на-всяка-цена, който стои твърде далеч от реалността, за да успее да вдъхне нужното доверие...

Не казвам, че хората не трябва да забелязват и да се възползват от възможностите, които все пак съществуват. Явно, че целта е да се вдъхне оптимизъм, а оттам и насърчаване на някаква активност на хората, което все пак е начинът постепенно да се излезе от кризата. Много от статиите обаче, представляват едно гигантско затваряне на очите и обсипване с "гениални" идеи за добрите страни на кризата... А как да дадеш доверие на някой, който очевидно омаловажава най-сериозния фактор, определящ икономическата обстановка в момента, и превъзнася по-малките и странични фактори като ключ към едва ли не сигурен успех?! Има дори меко казано нелепи заглавия, като "Кризата е ваш съюзник", "Проспериращ бизнес в условията на криза", "Кризата ще оздрави българския бизнес" и др., които излизат на първите две страници в Google при търсене за бизнес+криза...

Хора, ако беше толкова яко, нямаше да се казва "криза"! Ако си млад бизнес ентусиаст, който преди кризата не е успял да осъществи проекта си, то сега не е невъзможно да успееш, но със сигурност няма да ти е по-лесно...

7 коментара:

  1. имам известни подозрения, че се приканват да създадат собствен бизнес загубилите работата си :-)))

    ОтговорИзтриване
  2. Хм, не знам. Това, че кризата се нарича "криза" е вярно, но трябва да се отбележи, според мен, че "кризата" се обявява от тези които са в криза. Криза е за тях. А когато са със силни позиции на някои пазари или в обществото и някак стигаме до положението в което хората се подвеждат и стават съпричастни с каузата на "големите и силните".

    А дори и да има криза, то тя е такава защото е нарушено състоянието с което хората са свикнали, статуквото (...ако така се пише, де...) и трудно обхваща всичко и всички. И си мисля, че именно тези, които не са обхванати имат истински шанс да пробият някъде, където досега не са могли заради "по-силните играчи", които обаче сега са в криза.

    Въпросната "криза" по-скоро е механизъм на периодична радикална смяна на местата и позициите на "играчите" и в този смисъл наистина е "плодотворно" - време именно за онези, на които преди им е било трудно. Кризата е за всички, които се опитват да направят нещо по традиционния начин. Тези, обаче, които правят нещата нетрадиционно имат шанс. Ясно, че няма как сега да направиш успешен бизнес с хубав офис, служители, счетоводител, секретарка - криза е, все пак. Ако обаче офисът ти е близкото кафене, наемаш хора само за определени работи а не на трудов договор, минимализираш всички фиксирани разходи и ползваш "външни изпълнители" чисто счетоводно излизаш на плюс пред "стандартните" компании. Това, че си нямаш лъскав офис не е проблем да развиеш голям бизнес, та било то и по „партизанския“ метод. Това е и силата на "кризата" - принуждава те да погледнеш нещата от друг ъгъл и да обърнеш внимание на решения на проблеми, които преди си смятал за немислими. Да не забравяме и, че компании като Google и Microsoft са започнали точно така - в тежка икономическа криза, в гараж с една идея. Вярно, сигурно има и хиляди незнайни които са завършили преди дори да започнат, но си мисля, че именно "кризата" дава шанс на "малките" да влязат в "голямата игра" докато "големите играчи" все още са "в безсъзнание". Това е шанс за нереволюционна промяна на статуквото.

    Това обаче няма да стане ако хората продължават да са песимисти. Ако мислим, че няма да успеем защото и „големите“ едва се справят няма да дръзнем дори и да се опитаме. А да не се опиташ да направиш нещо, което искаш е по-лошо от това да се провалиш. Магията обаче се крие не в „голия“ оптимизъм а и в това да направиш нещата по начин различен от този, който вече си видял от „големите“, че не действа. Ясно – криза има, но как ще я преодолеем по-бързо – като вярваме, че никога вече „няма да изгрее слънце“ или като все пак „съзрем сиянието на следващия ден“ (... малко се поотнесох тук май ;-) ...)

    И дори ако всичко от това, което написах по-горе е грешно то оптимизмът ще ни позволи най-малко да съсредоточим усилията си в това как да успеем или как да се справим с кризата, вместо да се самосъжаляваме ... и да губим ценно време в това да се чудим как точно пък на нас и сега ни се случи и това. Песимизмът е излишно губене на време и мисловен ресурс.

    ОтговорИзтриване
  3. Бях чел че тази финансова криза е подобна на тази по времето Джон Кейнс: проблемът не е в липсата на ресурси, а в неспособността да бъдат използвани. Ресурсите са там, но не ги оползвотворяваме по политически, културни, или психологически причини. С две думи, ще започнем да изплуваме само ако икономическата активтност се поднови, но хората ги е страх да започнат нещо. (Решението според Кейнс е държавни поръчки.)

    Вярвам, че разклатеното финасово положение създава някои условия за успех, които преди не са съществували. Не мога да кажа точно какви са, съвсем не съм специалист. Това е само интуиция, подобна на тази на Дидо по-горе. Но в система, която едва или въобще не работи рисковете са огромни.

    Това, което малко ме дразни в такива ситуации са аргументи от типа на "Известен Човек Х е успял. Следователно мога и аз". Има нещо в психологията ни, което ни кара да си мислим, че можем да сме точно толкова супер талантливи, колкото най-талантливите в света. За съжаление, ако някой се представя много над средното ниво, повечето останали се представят под средното ниво: затова е средно :)

    Не казвам, че не трябва да се опитва. Благодарение на неоправданите оптимисти света се движи - дано да са повече!

    ОтговорИзтриване
  4. В тази връзка популярен мит е, че китайският символ за криза е опасност+възможност. Това не е вярно, но дори да беше, дали означава опасност, следвана от възможност, или възможност за опасност :)
    Кризата наистина може да бъде възможност за успех, ако напишеш книга(статия) на тема как да спечелиш от кризата :)
    Според мен от кризата донякъде могат да се възползват тези, които разчитат да завземат парче от съществуващ пазар. Ако обаче целта е да се създаде/открие нов пазар, то тогава няма значение дали е криза или не.

    ОтговорИзтриване
  5. @dido Николай Горчилов ти е промил мозъка :)
    Но си прав (и той е прав) за това че "оптимизмът ще ни позволи най-малко да съсредоточим усилията си в това как да успеем", както и че "Песимизмът е излишно губене на време и мисловен ресурс". Аз не съм срешу опитизма, напротив - твърдо вярвам, че вярата и влагането на усилия в онова, което човек чуства, че е правилно и че иска да постигне, е 99% от условието да го постигне - товари целата на пръв поглед да е далечна и/или недостижима... Аз съм срещу загърбването и подценяването на пречките в името на голия оптимизъм, както го нарече.

    @Sasho Да, може да се каже че съм на твоето мнение, особено ми хареса това за "Х може, значи и аз мога" - точно това ме дразни и мен всеки път като ми се напомни как са започнали Apple - това, че 3-4 компании са стартирали по този "романтичен" начин, единствено доказва колко е трудно - а винаги бива привеждано като аргумент за обратното... Напълно споделям и че неоправданите оптимисти движат света напред - просто явно излиза, че аз съм от умерените оптимисти :)

    @Христо - да, ама не съм съгласна, че е все едно дали има криза ако искаш да създаваш нов пазар - това зависи изцяло от това какъв е пазарът :) Ако искаш да създадеш нов пазар на нещо безсмислено, но гъзарско, когато хората нямат пари няма да стане. А ако има разцвет - тогава е идеалният момент да създадеш точно такъв пазар например...

    ОтговорИзтриване
  6. Само едно възражение, размишленията са си автентично мои. Моите уважения към Ники Горчилов, но не му преписвай мои реплики и схващания. Най-малкото, може да не е съгласен ;-) .

    ОтговорИзтриване
  7. Кризата е по-скоро за бизнеса и често това води до сваляне на цените, така че всъщност хората имат повече пари за гъзарски неща :)

    ОтговорИзтриване